Внутрішній ринок

neft30424

Одним з найгучніших подій не тільки для російського, а й для світового ринку став продаж держпакета «Башнефть». Рішення про реалізацію акцій однієї з найбільших видобувних компаній Росії було вкрай складним, відзначають експерти. Серед можливих варіантів приватизації став продаж акцій з використанням механізмів фондового ринку, проте від цієї ідеї держава відмовилася, встановивши вкрай жорсткі вимоги до потенційного покупця, нагадує Олексій Антонов. «Незважаючи на те, що коло компаній, зацікавлених у придбанні, а вже тим більше відповідають вимогам виявився вкрай вузьким, і все вказувало на те, що найбільш імовірною кандидатурою є «Роснефть», в реалізацію угоди мало хто вірив», — говорить експерт. І все ж у середині жовтня операція з продажу «Роснефти» державного пакету акцій «Башнафти» вартістю 329,7 мільярда рублів була закрита. Наслідки цієї угоди, що призвела за фактом до формування найбільшої в Росії видобувної компанії, яка отримала домінуюче становище на ринку енергоресурсів, до кінця невідомі, констатує аналітик.
Фото: Раміль Ситдиков / РІА Новини

Крім угоди з купівлі «Башнефть», «Роснефть» стала головним учасником ще однієї знакової події. 16 грудня глава «Роснафти» Ігор Сєчін повідомив президенту Росії Володимиру Путіну про перерахування в бюджет грошей від продажу 19,5-процентного пакету акцій компанії консорціуму міжнародних інвесторів. Цей продаж стала найбільшою приватизаційною і стратегічною угодою не тільки у вітчизняному нафтогазовому секторі в 2016 році, але й однією з найбільших угод на світовій нафтогазовій арені, зазначає Павло Ивченков. В результаті державний бюджет отримає унікальні преференції у вигляді 700 мільярдів рублів, які скоротять його дефіцит приблизно на п'яту частину, що особливо важливо в період повсюдного дії антиросійських санкцій.

Ця угода, за словами Олексія Антонова, вирізняється не лише своїм масштабом, але й тим, що стала абсолютною несподіванкою для ринку, і навіть для США, де у зв'язку з режимом санкцій відносно в тому числі «Роснефти» за угодами російських нафтогазових компаній стежать дуже уважно. «Вражаючим в цій угоді виглядає саме те, як спритно обійшли організатори американські санкції і до останнього моменту зберігали підготовлювану угоду в таємниці, що багато в чому дозволило уникнути її блокування з боку США і ЄС», — підкреслив експерт.

Обсуждение закрыто.