Рітейл 2013: точки росту. Девелопмент

Учасники конференції Видавничого Дому «Коммерсант» «Рітейл 2013: Точки зростання» зазначили, що з точки зору міжнародного рітейлу Росія входить у трійку країн — лідерів, привабливих для розвитку торгових мереж, поступаючись тільки Бразилії та Німеччини. У зв'язку з цим російський ринок торговельної нерухомості тільки набирає свої обороти.

Зараз з 14 млн. кв. м торгової нерухомості Росії 4 млн. кв. м знаходяться в Москві, 2 млн. кв. м — в Санкт-Петербурзі і 4 млн. кв. м — в інших містах з населенням більше мільйона чоловік. Ці цифри не можна назвати задовольняють попит. Навіть у мегаполісах, де в більшості випадків зосереджені всі самі масштабні й цікаві проекти, існує проблема нерівномірного розподілу комерційної нерухомості і її нестача в деяких районах.

Регіональні ринки девелопери оцінюють як порожні, незайняті, у зв'язку з чим, виявляють до них підвищений інтерес. Вибір як самого регіону, так і локації комплексів у регіональних суб'єктах сьогодні відбувається більш осмислено. Едуард Тишко, комерційний директор «Максі Девелопмент» аналізує: «У передкризовий період девелопери приходили до міста і брали майданчики, особливо не оцінюючи стан міста. Криза досить серйозно відшліфував плани девелоперів. Сьогодні ми в першу чергу повинні відповідати тенденціям роздрібного ринку». Девелоперські компанії, що йдуть в регіони, орієнтуються на чисельність населення (від 200 000 — 300 000 чоловік), зацікавленість мереж, показники платоспроможності населення, наявність конкурентів і адміністративний ресурс.

У рітейлерів також існують певні критерії оцінки регіонів і самих девелоперських проектів. «Ми з усіх сторін розглядаємо регіони. Дивимося на наявність якісних торгових центрів і на платоспроможність населення. Якщо немає торгових центрів, йдемо в стріт-рітейл. Що стосується торгових об'єктів, то, по-перше, головне — це розташування. По-друге, величина тарифних ставок і економічна доцільність для нас, як торговельної мережі. По-третє, привабливість даного проекту для споживача», — озвучила узагальнені вимоги з боку роздрібної торгівлі Юлія Воронкова, керівник служби нерухомості компанії «Адамас».

Сам формат торгових центрів останнім часом піддається серйозним змінам. Скорочуються орендні площі тих рітейлерів, хто найбільш схильний до переходу з оффлайн торгівлі в онлайн. Це насамперед побутова техніка, електроніка та дитячі товари. Зріс попит на розваги, торгові центри стають не тільки місцем здійснення покупок, але і місцем проведення дозвілля. Виникає необхідність збільшувати ресторанні та розважальні зони.

Такий вид комерційної нерухомості як стріт-рітейл, що виділяється девелоперами в окремий кластер, на думку експертів, є більш розрізненим і вимагає розвитку сегментом. Найчастіше стріт-рітейл затребуваний у компаній роздрібної торгівлі тільки тому, що в місці присутності немає сучасних торгових центрів з їх комунікаціями і менеджментом. Іноді власники комерційної нерухомості формату стріт-рітейл не готові до співпраці з мережами. Прогнози для розвитку стріт-ритейлу так само неоднозначні. «Безумовно, стріт-рітейл буде розвиватися, але варіанти можуть бути різні. Моя пропозиція до девелоперам — скуповуйте приміщення кварталами. Може тоді вийде зробити в Росії проекти світового рівня, створити унікальні торгові вулиці-коридори», — висловив свою думку Дмитро Бурлов, виконавчий директор компанії «Магазин Магазинів».

За прогнозами експертів, на початок 2014 року в Росії в експлуатацію будуть введені ще 1, 5 млн. кв. м торговельних площ. Розвиток ринку, можливо, призведе до розвитку конкуренції і зниження орендних ставок, а також вплине на появу нових форматів торгових центрів. Однак зараз вже стає очевидна обопільна зацікавленість рітейлерів і девелоперів у спільному розвитку.

Обсуждение закрыто.