Неплатоспроможний попит

Споживча активність в поточному році не виправдала очікування відразу в цілому ряді ключових сегментах торгівлі та сфери послуг. На стагнацію або зниження попиту скаржаться ресторатори, пивоварні компанії, продавці одягу і навіть онлайн-рітейлери. Як з'ясував “Ъ”, негативна тенденція вже торкнулася не тільки товари повсякденного попиту, але і, наприклад, ринки нерухомості і автомобілів, а також туристичний, де серед традиційно популярних новорічних турів росіяни тепер воліють дешеві на масових напрямках.

На початку грудня Мінекономіки попередило про чергове негативному перегляд прогнозів зростання російської економіки. Зокрема, очікуване зростання ВВП за підсумками 2013 року знизився з 1,8% до 1,4%, на 2014 рік — з 3% до 2,5%, на 2015 рік — з 3,1% до 2,8%. Однією з причин названо і зниження споживчого попиту в країні. Про погіршення ситуації на споживчих ринках говорять і галузеві дослідження. Так, за даними центру стратегічних досліджень онлайн-рітейлера Enter (входить у групу компаній «Зв'язковий»), що посилається на дані Росстату, за три квартали 2013 року темпи зростання роздрібних продажів у Росії знизилися до 10,8% до аналогічного періоду минулого року в порівнянні з 12% роком раніше. Уповільнення зростання роздрібних продажів характерно не тільки для Росії: наприклад, в Євросоюзі за аналогічний період вони знизилися з 1,4% до 0,2%, в США — з 5,3% до 4%, в Китаї — з 14,2% до 13,5%.

Дослідницький холдинг «Ромир» і зовсім називає ситуацію безпрецедентною: вперше за весь час спостережень, тобто з початку 2008 року, споживча активність у Росії знижується відразу два осінніх місяці поспіль. Досі стійке падіння попиту зустрічалося тільки в літні місяці або на самому початку року, після традиційного грудневого піку. У минулому ж листопаді купівельна активність знизилася на 1% порівняно з жовтнем і на 3% в порівнянні з вереснем цього ж року. При цьому якщо ще в жовтні зберігався хоча б символічний приріст на 3% до аналогічного місяця 2012 року, то витрати листопада опинилися вже на 1% менше, ніж у листопаді 2012 року, а з урахуванням інфляції — на 6,5-7%.

Востаннє настільки різка негативна динаміка спостерігалася влітку 2010 року, але тоді у неї знайшлося просте природне пояснення — яка наклалася на звичайне сезонне зниження екстремальна спека в європейській частині країни, зазначає «Ромир». На цей раз одного очевидної відповіді немає, а серед можливих причин називаються знову аномально тепла погода і відтягування частини грошей на часті покупки тривалого користування.

Обсуждение закрыто.