Зовнішній ринок

nafta203c4c16f

Зміна вартості енергоресурсів, в першу чергу нафти, що спостерігалася протягом 2016 року, може претендувати на звання самого драматичного в XXI столітті, вважають аналітики. У січні 2016 року котирування досягли дна на рівні 32,3 долара за барель, при цьому такого падіння вартості не спостерігалося навіть на піку світової фінансової кризи 2008 року, коли барель обрушився в грудні до 43,4 долара, відзначає аналітик «Алор Брокер» Олексій Антонов. «Характер падіння вартості нафти охарактеризував поточний криза на енергетичному ринку як найглибший за останні 15 років», — говорить експерт. На його думку, саме проходження дна багато в чому дозволило знайти довгоочікуваний компроміс як всередині ОПЕК, так і між картелем і незалежними гравцями.

Різке зниження цін на нафту на самому початку 2016 року, на думку аналітиків, зумовлювалося кількома причинами. Зокрема, нарощуванням видобутку нафти США і Саудівською Аравією, зниженням споживання нафти Китаєм, тривалими кризами в Іраку, Лівії, Венесуели і Нігерії, а також небажанням членів ОПЕК та інших найбільших імпортерів нафти домовитися і врегулювати проблемні питання для недопущення нафтової кризи. Причому, зазначає експерт бюро «Діловий фарватер» Павло Ивченков, нескоординованість дій і позицій нафтовидобувних держав у сфері світового видобутку нафти була одним з ключових негативних факторів, що роблять величезний вплив на питання формування цін на чорне золото. А щоб прийти до компромісу, знадобився цілий рік напружених переговорів.

Саме досягнення компромісу про скорочення обсягів видобутку країнами ОПЕК і незалежними експортерами, включаючи Росію, на 1,8 мільйона барелів на добу стало найбільш знаковим і очікуваним ринком подією року, що минає. «Угода стала справжньою перемогою, яка дозволила в стислі терміни повернути частину вартості нафти і навіть переступити за давно забутий психологічно важливий рубіж 55 доларів за барель», — говорить Олексій Антонов.

На думку аналітика IFC Markets Дмитра Лукашова, завдяки угоді ціна Brent цілком може досягти 60-65 доларів за барель. Цей більш високий рівень необхідний світової нафтової галузі, оскільки низькі ціни фактично зупинили приплив інвестицій у геологорозвідку і повноцінне обслуговування родовищ, зазначає експерт. У зв'язку з цим істотно підвищився ризик раптового падіння глобальної видобутку. «Зі зростанням котирувань інвестиційний процес поновиться, в тому числі і в розробці сланцевих родовищ в США. На мій погляд, це надасть користь розвитку світової економіки і найсприятливішим чином вплине на економіку Росії», — зазначає Лукашов.

При цьому навіть в умовах заморозки рівня видобутку нафти повернення до 100 доларів за барель нафти можливе не раніше ніж через три роки, вважає Ивченков. Очікувати різкого і значного підвищення цін на нафту в майбутньому 2017 році не варто, вважає експерт. За прогнозами Світового банку, середня ціна на нафту в 2017 році складе 55 доларів за барель. «А 55 доларів за барель, безсумнівно, краще, ніж 30, що ми з вами спостерігали рік тому. Росії як державі, основна частина доходів припадає на нафтогазовий сектор, буде потрібно не один рік, щоб стабілізувати не найсприятливіші процеси, що відбуваються на даний момент у вітчизняній економіці. Тому і 55 доларів за барель — не найгірший варіант», — вважає аналітик.

Обсуждение закрыто.