Дослідження ринку інтернет-торгівлі

На сьогоднішній день частка онлайн-продажів в загальносвітовому обсязі ринку рітейлу становить близько 4% і продовжує швидко рости. У період з 2007 по 2012 рік обсяг торгівлі через Інтернет ріс в цілому по світу зі швидкістю 14,8% в рік. Для порівняння: загальносвітовий обсяг рітейлу за той же самий період збільшувався за той же період лише на 0,9%.*

Згідно з прогнозами, до 2017 року лідерами за темпами зростання обсягів електронної торгівлі в сегменті B2C стануть такі країни, як Індонезія, Китай, Індія і Мексика. Росія в цьому списку знаходиться на сьомому місці (+12,5%). У розвинених країнах динаміка буде помірною, хоча є і винятки: так, згідно з прогнозами, у Великобританії і США темпи зростання будуть складати більше 10% в рік. Зростання ринку електронної комерції (B2C) в 2013—2017 рр ...
«При плануванні експансії на міжнародному ринку електронної комерції рітейлери повинні вирішити для себе одну важливу дилему, — говорить Кріс Бьорсон, Керівник відділу дистрибуції в секторі електронної торгівлі компанії Jones Lang LaSalle. — Що краще: інвестувати ресурси в країни, що розвиваються, з малорозвиненою логістичною інфраструктурою, знаючи, що в найближчі п'ять років ці інвестиції будуть окупатися, або зосередитися на зрілих ринках, з розгалуженою мережею складів, але і з високою конкуренцією — як у сфері електронної комерції, так і на ринку якісної складської нерухомості?».
Онлайн-торгівля на зрілих ринках: зручність як головний фактор еволюції логістики
У розвинених країнах мультиканальні стратегії рітейлу призвели до серйозних змін на ринку логістики. Такі стратегії передбачають інтеграцію каналів збуту (магазинів, інтернет-сайтів і мобільних платформ), дозволяючи клієнтові вибрати ту модель замовлення, доставки, оплати і повернення, яка найбільш зручна для нього.
У різних країнах набули поширення різні моделі:
• У Великобританії та інших розвинених ринках, де покупці вважають за краще не замовляти товари на будинок, а забирати їх в спеціальних центрах видачі, найважливішим компонентом стратегії онлайн-продажів для рітейлерів є модель «click and collect».
• Німеччина — це другий по обороту ринок електронної комерції в Європі після Великобританії. Збільшення об'ємів електронної комерції зумовило зростання попиту на великі об'єкти нерухомості під розподільні центри з боку вузькоспеціалізованих рітейлерів.
• В Австралії, країні з високим рівнем розвитку електронної торгівлі, зростає рівень автоматизації онлайн-рітейлу. У майбутньому тут отримають поширення спеціалізовані логістичні об'єкти. В цій країні все популярнішою модель видачі товарів через комірки, а також компанії, що пропонують послуги видачі і повернення товарів.
• У США, згідно з оцінками, онлайн-рітейл формує 30% попиту на великі складські big box формати. У безпосередній близькості від основних міст онлайн-продажів торгові мережі відкривають великі розподільні центри, а поруч із «другорядними» містами — склади середнього розміру, якими зазвичай керують сторонні логістичні оператори. Це дозволяє забезпечити клієнтам по всій країні доставку їх товарів вже в день замовлення.
«Найголовніше сьогодні — це комфорт. Клієнти хочуть купувати товари найбільш зручним для них способом, тоді як ринок складської нерухомості спочатку створювався під певну модель доставки, — зазначає пан Бьорсон. — У наступні п'ять років нас чекає поява логістичних об'єктів нового типу, які будуть в змозі підтримати будь-яку необхідну модель доставки. Крім того, в майбутньому подібні комплекси зможуть не тільки видавати продукцію, а й ефективно обробляти повернення».
Нові ринки, нові тенденції В країнах, що розвиваються ланцюжки поставок онлайн-рітейлерів розрізняються в залежності від ряду факторів, у тому числі локальної політики, стану економіки і місцевих традицій.
• У Китаї перші складські приміщення для інтернет-торгівлі були зосереджені, в основному, у великих містах, таких як Пекін, Шанхай і Гуанчжоу. Але з 2011 року основні гравці ринку електронної комерції Піднебесної почали створювати розподільчі центри у нових, динамічно розвиваються регіонах країни.
• У Бразилії, країні з більш ніж 100-мільйонної аудиторії інтернет-користувачів, бум онлайн-торгівлі став каталізатором попиту на склади. Найбільшим логістичним вузлом країни є місто Сан-Паулу. Нові логістичні кластери з'являються в безпосередній близькості від основних транспортних артерій, що ведуть до великих міських центрах, наприклад, Barueri, Кажамар і Гуарульус.
• В Індії на частку онлайн-торгівлі припадає менше 1% обсягу ринку рітейлу. Складські комплекси для онлайн-рітейлу орієнтовані на обслуговування тільки найбільших міст. Складна податкова структура країни обумовила децентралізацію складських мереж; більшість з них складається з невеликих об'єктів, розкиданих по різних регіонах країни. Разом з тим, податок на товари і послуги (Goods and Services Tax або GST), поява якого очікується в найближчому майбутньому, стане стимулом до консолідації розподільних мереж і призведе до зростання попиту на більш великі розподільчі центри.
• У Росії, згідно з підрахунками, на частку онлайн-рітейлу припадає близько 2% загального обсягу роздрібних продажів. Цей відносно скромний показник зумовлений низьким рівнем поширення широкосмугового доступу в Інтернет, обмеженим використанням кредитних карт, загальною недовірою населення до систем онлайн-платежів, а також сумніви в надійності послуг доставки. Росіяни вважають за краще не замовляти товари на будинок, а забирати їх в спеціальних центрах видачі, оплачуючи свою покупку при отриманні.
«Москва і Санкт-Петербург залишаються двома основними ринками онлайн-рітейлу в Росії, і наявні розподільчі центри інтернет-магазинів в більшості своїй орієнтовані на обслуговування саме цих міст, — коментує Петро Зарицький, Директор по Росії та СНД, Керівник відділу складських і промислових приміщень компанії Jones Lang LaSalle. — У найближчому майбутньому Москва і Петербург залишаться основними центрами ринку онлайн-комерції, проте в довгостроковій перспективі, за нашими прогнозами, зростання пошириться і на регіони, де традиційний рітейл недостатньо розвинений, а покупці хочуть отримати доступ до більш якісних товарів за розумними цінами. Разом з тим, зростання регіонального ринку електронної комерції буде залежати від темпів розвитку логістичної інфраструктури у віддалених районах, у тому числі від доступності якісних складських об'єктів».
«У перспективі за обсягом онлайн-продажів країни з їх високою чисельністю населення залишать розвинені регіони позаду, — прогнозує пан Бьорсон. — Електронна комерція дозволяє рітейлерам розширити аудиторію своїх покупців за рахунок жителів віддалених районів. У наші дні все більше і більше покупців віддають перевагу онлайн-покупок як зручною і надійною альтернативі традиційним форматам торгівлі. Саме тому в майбутньому рітейлери в країнах активно інвестувати в логістичні моделі, щоб запропонувати нові продукти більш широкої аудиторії».

Джерело: Jones Lang laSalle
www.joneslanglasalle.ru

Обсуждение закрыто.