Гермес.
Торгівля - двигун економіки

Марокканські сардини посварили рибаків Мурманська з Росриболовством

Глава Росриболовства Андрій Крайній на початку року домовився з Марокко про виділення Росії квоти на вилов 100 тис. т риби. Проте відомство вирішило не розподіляти її між учасниками ринку, щоб виключити звинувачення в корупції, а доручило провести цю процедуру самому бізнесу в особі некомерційної асоціації. В результаті один з крупних рибодобитчиков ? Траловий флот, Мурманська, порахував себе обділеним при діленні квот і планує через суд добиватися повернення колишнього порядку розподілу. Юристи припускають, що судовий прецедент може привести до перегляду закону «Про рибальство».

У лютому цього року керівник Росриболовства Андрій Крайній від імені уряду Росії підписав угоду з міністром сільського господарства і морського рибальства Марокко Азізом Аханнушем про співпрацю у області морського рибальства. Угода дозволяє російським риболовецьким суднам вести промисел таких видів риб, як сардина, сардінелла, ськумбрія, ставрида і анчоус. У перший рік дії угоди російські підприємства можуть добути 100 тис. т риби. У подальші роки розмір квоти визначатиме сумісна комісія. Як компенсація Асоціація вітчизняних рибопромисловців, які ведуть промисел в зонах країн західного побережжя Африки (АОРЗПА), виплатила Марокко 5 млн. дол.

Ця асоціація була створена для роботи в економічній зоні Марокко, пояснив РБК daily Крайній: «Завдання федеральної служби ? забезпечити умови для роботи бізнесу. Ми її забезпечили і підписали угоду про квоти. Згідно домовленостям російські компанії можуть виводити одночасно не більше 10 суден, але заявок було подане 16. Ми запропонували бізнесу самому створити асоціацію і між собою ділити цю квоту».

Проте минулого тижня траловий флот (МТФ), Мурманська, подав позов до АОРЗПА з вимогою визнати незаконним рішення про розподіл квоти, а третьою особою привернув Росриболовство. Ухвала винесена з грубим порушенням законодавства Росії і статутних документів АОРЗПА, заявив РБК daily гендиректор МТФ Валерій Цуканов: «Рішення також є незаконним в зв'язку тим, що повноваження по розподілу біоресурсів відносяться до компетенції федеральних органів виконавчої влади у області рибальства, в даному випадку Мінсельхоза і Росриболовства. Асоціація, як неурядова організація, не має права ухвалювати такі рішення про розподіл квот вилову риби в зоні Марокко».

За словами пана Цуканова, в результаті дій АОРЗПА квота компанії в зоні Марокко була понижена з 40 тис. до 20 тис. т, хоча, виходячи з «історичного принципу» (розмір квоти визначається на підставі вилову компанії в цьому районі за останні дев'ять років), МТФ має право претендувати на 43% російської квоти в цьому регіоні або на здобич 43 тис. т риби, повідомляє рибальський сайт midnightco.com.

«Ми неодноразово зверталися в Мінсельхоз і Росриболовство з вимогою про розподіл квоти вилову водних біоресурсів в зоні Марокко відповідно до встановленого в Росії порядку, але відповіді на свої звернення не одержали», – говорить пан Цуканов. Він вважає, що після розгляду судової заяви Росриболовство здійснить розподіл квот в зоні Марокко в установленому порядку. Росриболовство ще не одержало копію позовної заяви.

Наскільки відомо, рішення про розподіл квот було ухвалено більшістю голосів в рамках статуту, який підписали всі засновники асоціації, зокрема МТФ, заявив пан Крайній: «Як би ми не ділили, нас все одно звинувачуватимуть в несправедливому розподілі квот, в корупції. Цей епізод – яскравий приклад того, як держава створила всі умови для бізнесу, а учасники не можуть між собою домовитися. Свою експертну оцінку ситуації ми, безумовно, висловимо ще раз в суді, проте поки позов навіть не прийнятий до виробництва».

На думку партнера адвокатського бюро «Корельській, Іщук, Астафьев і партнери» Айбека Ахмедова, суду буде непросто визначити, чи дійсно Росриболовство діяло в рамках своїх повноважень із-за можливості широкого тлумачення норм закону «Про рибальство і збереження водних біологічних ресурсів». «Пункт 5 статті 2 закону передбачає участь громадських організацій, асоціацій і об'єднань в рішенні питань, що стосуються рибальства, проте сам закон не пояснює, в чому суть такої участі ? відзначає пан Ахмедов. ? Положення про Росриболовстве дає право агентству розподіляти квоти між юрособами і індивідуальними підприємцями в районах дії міжнародних договорів. Проте ні закон, ні положення не надають ясної відповіді із цього приводу».

На думку юриста, відсутність чітких критеріїв в законі, по суті, і дали підставу для позову. Стає ясним, що після винесення ухвали у даній справі в закон «Про рибальство» і положення про Росриболовстве можуть бути внесені відповідні зміни, які дозволять уникнути таких непорозумінь в майбутньому, вважає пан Ахмедов.

Одержати коментарі представників АОРЗПА не вдалося.

На головну