Піца краще від грошей і похвали змусила людей працювати

Піца є найкращим стимулом для підвищення продуктивності праці, ніж грошова винагорода або подяку від начальства. До такого висновку прийшов американський психолог Ден Аріелі (Dan Ariely), провідний фахівець в області поведінкової економіки. Про це повідомляє видання Поступ.

Психологічний експеримент був проведений на заводі комп’ютерних чіпів в Ізраїлі. На початку робочого тижня учасникам тесту приходило електронне повідомлення, в якому їм було обіцяно винагороду за збірку певної кількості чіпів кожен день. Варіантів нагороди були три: піца, 30 доларів або похвала від начальника. Чверть випробовуваних входила в контрольну групу, яка не отримувала ніяких повідомлень і продовжувала працювати в звичайному темпі.

За підсумками першого дня експерименту кращим мотиватором виявилася піца, яка підвищила продуктивність праці на 6,7 відсотка в порівнянні з контрольною групою. Подяка начальства сприяла кілька меншого збільшення даного показника – на 6,6 відсотка. Грошова винагорода, на подив учених, поліпшило результат тільки на 4,9 відсотка.

У другий день обіцяні 30 доларів не тільки не підняли продуктивність праці, але навіть погіршили її на 13,2 відсотка. До кінця тижня середнє значення показника за всі дні в даній групі знизилася на 6,5 відсотка. В інших групах кількість додатково зібраних чіпів протягом тижня також зменшувалася, але не опускалося нижче контролю. За даних умов експерименту похвала в результаті виявилася найкращим заохоченням, однак Аріелі вважає, що якби піцу доставляли прямо в будинок працівників, то продуктивність праці збільшилася б сильніше, ніж в інших групах.

На думку вченого, результати експерименту не показують, що співробітники не мають потребу в гарній оплаті. Однак грошова винагорода не є єдиним або найкращим стимулом для підвищення продуктивності праці.