Втрату Y-хромосоми у чоловіків пов’язали із передчасною смертю

17.07.2022 by No Comments

Вчені Медичної школи Університету Вірджинії з’ясували, що втрата чоловічої хромосоми в міру старіння пов’язана з рубцюванням серцевого м’яза і може сприяти смертельній серцевій недостатності. Про це повідомляється у статті, опублікованій у журналі Science.

Відомо, що багато чоловіків у старості (приблизно близько 40 відсотків віком 70 років) втрачають Y-хромосому, що відбувається переважно у клітинах крові. Особливо до цього схильні курці. Дослідження показують, що втрата хромосоми призводить до передчасної смерті та вікових захворювань, таких як хвороба Альцгеймера.

У новій роботі вчені використали технологію редагування генів CRISPR для розробки мишачої моделі, щоб розкрити подробиці про наслідки втрати Y-хромосоми. Вони виявили, що подібний перебіг подій прискорює розвиток вікових захворювань і робить мишей схильнішими до появи рубцевої тканини на серці. Причиною фіброзів виявився складний ланцюжок реакцій імунної системи.

Результати показують, що усунення наслідків втрати Y-хромосоми може допомогти чоловікам прожити більш довге та здорове життя. Вчені зазначає, що одним із можливих варіантів лікування може бути препарат пірфенідон, який уже схвалений федеральним Управлінням з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США для лікування ідіопатичного легеневого фіброзу – форми рубцювання легень.