2013 — рік нових форматів

2013 рік для російського споживчого ринку виявився менш насиченим драматичними подіями, в порівняння з минулими роками. Роздрібний ринок Росії вже сформувався і досяг рівня розвитку, на якому значні зміни у складі ключових гравців майже не можливі. Відкриття нових форматів, ротація топ-менеджерів, поглинання конкурентів, адаптація до економічної і політичної ситуації — у поточному році ці фактори стали визначальними для рітейлерів Росії. Представляємо вам огляд подій, які у 2013 році зробили помітний вплив на російський рітейл.

2013 рік для російського рітейлу почався з того, що французька мережа Auchan оголосила в січні про запуск нового формату магазинів під назвою Multifrais. Нова концепція торгових точок орієнтована на свіжу продукцію, де відвідувачам буде запропоновано широкий вибір свіжих фруктів і овочів, а також інших продуктів категорії «фреш». Перший магазин нового формату буде відкрито в березні 2013 року. Конкретні плани розвитку цього формату Auchan поки тримає в секреті.

У січні також стало відомо, що один з постійних ньюзмейкерів російського рітейлу, екс-глава X5 Retail Group Лев Хасіс, отримав підвищення в найбільшої роздрібної мережі світу Walmart, в якій він працював з 2011 року. Ця компанія оголосила про призначення Льва Хасіс, колишнього CEO X5 Retail Group, на посаду президента і виконавчого директора нового підрозділу компанії — New Formats for Walmart International.

Однак, вже в серпні 2013 року Лев Хасіс зробив ефектний хід, оголосивши про повернення в Росію. Він зайняв пост другого першого заступника голови Ощадбанку. Мета цього призначення — радикально підвищити ефективність бізнес-процесів і швидкість прийняття рішень в Ощадбанку. Досвід роботи в банках у пана Хасіс є (у 1990-х роках він був керуючим Самарського філії «Автовазбанку» і працював віце-президентом «Альфа-банку»). Що спонукало пана Хасіс настільки радикально змінити місце роботи — невідомо. «Останній місяць Лев був у відпустці і багато часу проводив у Росії», — говорить знайомий топ-менеджера. На останньому місці роботи рішення приймалися дуже довго, це не могло влаштувати Льва Хасіс.

В лютому мережа дискаунтерів «Вірний» оголосила про те, що вона планує відкрити близько 130 нових магазинів. Перші магазини мережі, яку розвивають творець «П'ятірочки» і «Каруселі» Андрій Рогачов, а також ряд інших колишніх менеджерів X5 Retail Group, були відкриті в середині жовтня 2012 року. Висоцький також повідомив, що більша частина запланованих до запуску магазинів — це орендовані площі, але третина — власні, з яких половина буде побудована». Крім того, Висоцький повідомив про плани відкриття в найближчому майбутньому двох розподільних центрів мережі — в Москві і Санкт-Петербурзі.

В березні на ринку продуктового рітейлу відбулася зміна лідера, мережа «Діксі» обігнала «Магніт» і вибилася в фаворити інвесторів. Не дивно, адже ця компанія динамічно розвивається, в 2012 році виручка зросла на 43.8% р/р до 147.05 млрд рублів за рахунок органічного зростання (за рік компанія відкрила 380 магазинів) і приєднання мережі «Вікторія». Крім того, глава компанії Ілля Якубсон заявляв про плани подвоїти кількість магазинів мережі в найближчі два роки.

Крім того, 1 березня стало відомо, що новосибірський рітейлер «Холідей» купив омську мережа «Астор». Розмови про придбання мережі супермаркетів «Астор» новосибірської компанією «Холідей Класик», що належала відомому омському бізнесменові Андрію Стрільцеві, почалися в кінці 2012 року. Суму угоди оцінюють у 0,8-1,1 млрд рублів. За даними довідника «Дубльгіс», «Астору» належать 15 магазинів.

Квітень запам'ятався тим, що операцію з купівлі французьким рітейлером Auchan мережі гіпермаркетів Real в Східній Європі у німецької Metro Group вартістю €1,1 млрд не увійшов магазин в підмосковних Котельниках. Це сталося після розпорядження Федеральної антимонопольної служби (ФАС) Росії закрити гіпермаркет, щоб частка французької компанії в столичному окрузі не перевищила 25%. Глава «Infoline-Аналітика» Михайло Бурмістров оцінив вартість об'єкта не менше ніж в $50 млн.

В травні рітейлери були заінтриговані повідомленням сибірського відділення мережі «Лента». Рітейлер оголосив про те, що в Кемерово «Стрічка» шукає директора споруджуваного гіпермаркету з зарплатою в 200 тис. руб. Від претендента потрібен досвід роботи на керівній посаді від 5 років, досвід роботи в сфері мережевого рітейлу, організаторські та комунікативні навички і знання англійської мови на рівні Intermediate. Зазвичай ритейлери прагнуть тримати в секреті рівень зарплат керівного ланки, але в цьому випадку інформація стала відкритою завдяки сайту кадрового агентства, з яким співпрацює рітейлер. Вакансія широко обговорювалася в співтоваристві рітейлерів і, звичайно, була досить швидко закрита.

В червні Патрік Лонг, CEO російської роздрібної мережі «о'кей», в інтерв'ю агентству Reuters повідомив, що його компанія є потенційно привабливою для поглинання американським рітейлером Walmart, у разі виходу останнього на російський ринок. Як зазвичай, згадка Walmart і можливості покупки великої російської мережі викликало ажіотажний інтерес і новина, яка надалі ніяк не підтвердилася, все ж стала хітом червня 2013 року.

В липні мережа популярних магазинів побутової техніки «Ельдорадо» оголосила про те, що вона зупиняє торгівлю і закриває магазини в багатьох російських містах. Вся справа в тому, що інша не менш популярна у споживачів компанія «М.відео» вирішила купити «Ельдорадо», на що отримала дозвіл Федеральної антимонопольної служби (ФАС) Росії.

Ця угода могла б стати найбільшою за всю історію російського рітейлу побутової техніки та електроніки. За попередніми даними, зупиняти продаж побутової техніки довелося б 35 російських регіонах, включаючи Москву і Московську область. Також мова йшла про Нижегородської, Новосибірської, Омської, Волгоградської, Ярославської, Вологодської, Курської, Орловської, Тамбовської, Білгородській областях, Краснодарського, Ставропольського і Пермського краях, республіках Татарстан, Мордовія, Чувашія, Кабардино-Балкарія та інших регіонів. Але вже в серпні стало відомо, що злиття не відбудеться. Сторони не змогли прийти до згоди по істотним параметрами угоди.

У цьому ж місяці в липні,група Auchan, спеціаліст за форматом гіпермаркету, запустила ще один новий формат «A2pas», що в перекладі означає «в двох кроках». Мова йде про новий концепті магазину «біля будинку». Площа магазину «А2pas» варіюється від 250 до 500 кв. м. В асортименті продукції домінують: біо-продукти, снекова категорія, заморожена продукція, овочі та фрукти.

Головною особливістю, яка виділяє новий концепт магазину Auchan, є те, що з 7.500 продуктів, представлених у магазині, 3.000 продаються під власною маркою групи, а 400 найменувань за ціною менше одного євро. Загальна схема організації концепту «А2pas» складається з трьох зон: готова продукція і напівфабрикати, заморожування і свіжі овочі, фрукти. У магазині представлена так само повна гамма непродовольчої групи товарів для повсякденного використання. Розвивати свій новий формат «А2pas» група Auchan буде за типом франчайзингу.

В серпні стало відомо, що всього через вісім місяців після призначення компанію «Спар Рітейл» (управляє мережею Spar) залишає її генеральний директор Віктор Балашов, виходець з команди Льва Хасіс. За даними джерел на ринку, у пана Балашова виникли непереборні розбіжності в питаннях розвитку мережі з основним акціонером — фондом A&NN Capital Management Олександра Мамута. В даний час експерти галузі оцінюють стан «Спар Рітейл» як кризовий і рекомендують банкрутувати компанію.

Крім того, в серпні «Магніт» оголосив про те, що загальна чисельність його працівників перевищила 200 тисяч осіб. На сьогодні це найбільша роздрібна компанія Росії за кількістю зайнятих у ній працівників.

В вересні головний державний лікар Росії виступив з ініціативою заборонити роботу магазинів і розважальних закладів на перших поверхах житлових будинків. На думку керівника Росспоживнагляду (з жовтня 2013 року — вже колишнього керівника, тому він був відправлений у відставку з цього поста), робота торгових точок і нічних клубів призводить до поширення гризунів і підвищення рівня шуму. В результаті від стріт-рітейлу мешканці будинків відчувають дискомфорт.

Споживчі ціни на яйця в жовтні різко пішли вгору. Торговці посилалися на виробників — нібито ті підвищують ціни, а виробники — на подорожчало зерно. У минулому році зерно подорожчало з 7000 до 12 000 руб. за тонну. «Постачальники почали підвищувати відпускні ціни з вересня на 50-60%, що автоматично спричинило зростання роздрібних цін», — розповів керівник прес-служби Х5 Retail Group Володимир Русанов.

У жовтні стало відомо і про плани найбільшого по виручці російського рітейлера «Магніт» відмовитися від ідеї власної парфюмерно-косметичної мережі Rouge. Тестировавшийся протягом півроку єдиний магазин Rouge в Краснодарі закрився, тепер компанія зосередиться на розвитку формату дрогері «Магніт Косметик», вже налічує майже 700 точок. Передбачалося, що Rouge могла стати конкурентом таких мереж, як «л'етуаль» і «Рів Гош». Відомо, що кілька років тому пан Галицький розглядав можливість придбання останньої компанії, але в той момент його відрадили від покупки. У планах «Магніту» на цей рік відкриття ще 250 продуктових магазинів, заявлені інвестиції в які дорівнюють $35 млн.

У цьому ж місяці карельські депутати внесли до Держдуми законопроект «Про внесення змін у Федеральний закон «Про державне регулювання виробництва і обороту етилового спирту, алкогольної і спиртовмісної продукції і про обмеження споживання (розпивання) алкогольної продукції». У ньому алкогольні напої планується продавати в роздробі за нових умов. Зокрема, змушувати продавців розкривати пляшки з гарячливим безпосередньо в момент продажу. А покупців — пити його на місці. Такі правила діятимуть не для всіх магазинів, а тільки для об'єктів роздрібної торгівлі, які надають послуги громадського харчування.

Обсуждение закрыто.