Економія дійшла до квартири

Зниження попиту помітно не тільки на продажу товарів повсякденного споживання. За підсумками 2013 року продажі легкових і легких комерційних автомобілів знизяться на 5,1%, оцінює Асоціація європейського бізнесу. Падає попит на автомобілі бюджетного сегмента, який сильніше залежить від загальної макроекономічної ситуації, в той час як преміальний сегмент SUV (кросовери і позашляховики) тримаються на стабільно високому рівні, розповів головний керуючий директор ГК «Незалежність» Оскар Ахмедов. За даними аналітика «ВТБ Капіталу» Володимира Беспалова, продажу в сегменті седанів класів B і C знизяться на 20%, але це буде компенсовано десятивідсотковим зростанням сегменту позашляховиків, а також преміальних марок Mercedes і BMW.

Помітно знизилася споживчу активність звинувачують у невдалому літньому сезоні і туроператори. Минулого літа туроператори спрацювали в мінус на основних пляжних європейських напрямках — грецькому, кіпрському, болгарською, хорватською та в меншій мірі іспанською. Статистика виїзду росіян за кордон фіксувала зростання турпотоку в ці країни, але це означає лише те, що туроператори штучно стимулювали попит, продаючи тури на рівні собівартості, або навіть нижче. Більш показові в цьому відношенні європейські екскурсійні напрями, на яких не так сильна цінова конкуренція. Так, число росіян, які побували у Фінляндії, в червні збільшилася всього на 1%, до 57,2 тис. осіб, хоча в наступні літні місяці приріст був трохи вище — 5-9%, до 77,9-83,9 тис. осіб. Для порівняння: влітку 2012 року щомісячний приріст коливався від 11% до 27%. Схожа ситуація спостерігалася влітку і в Австрії: у червні і серпні турпотік зріс лише на 1%, до 29,9 тис. і 40,6 тис. росіян відповідно, в липні — на 6%, до 38,9 тис. Рік тому влітку приріст становив 11-27% в залежності від місяця.

Минулої осені попит носив хвилеподібний характер, що також свідчить про уповільнення споживчої активності, зазначає виконавчий директор Асоціації туроператорів Росії Майя Ломідзе. За її словами, в кінці серпня і вересні активно бронювалися тури на Новий рік, але у жовтні попит різко знизився. Потім було пожвавлення, але клієнтів цікавили переважно пропозиції на листопадові свята. Лише після них відновився інтерес до новорічного відпочинку, але клієнтів цікавлять в першу чергу найбільш дешеві тури по самим масовим напрямкам. В результаті, хоча турпотік продовжує зростати, обороти туроператорів залишаються фактично на рівні минулого року, резюмує пані Ломідзе.

Нарешті, стагнація попиту дійшла і до продажу житла, причому на ринку первинної нерухомості він поки супроводжується активним ростом пропозиції, говорять опитані «Ъ» експерти. Так, з січня по листопад цього року на ринку Москви з'явився 21 новий об'єкт, велика частина з яких відноситься до економ-класу, при цьому попит виявився на 5% нижче торішнього показника, відзначає гендиректор «Метриум Груп» Марія Литинецкая. Ціни на житло економ-класу в цих умовах знизилися приблизно на 6%, а вартість елітного житла, навпаки, на 6% зросла, відзначає керівник департаменту аналітики і консалтингу компанії «НДВ-Нерухомість» Єлизавета Гудзь. Стагнація попиту спостерігається і на вторинному ринку, стверджують в «Інкомі». Загальний обсяг пропозиції квартир в цьому сегменті в Москві на кінець листопада склав, за даними компанії, 41,6 тис., що на 6,3% нижче аналогічного періоду 2012 року. Ті ж тенденції спостерігаються в Санкт-Петербурзі, говорить аналітик відділу консалтингу та оцінки компанії Maris Олена Прозорова. Крім того, за її словами, в Петербурзі попит і пропозицію змістилися до околиць міста, де ціни нижче на 20-25%.

Попит не зростає навіть на ринку офісної нерухомості. Cushman&Wakefield фіксує зростання пропозиції на третину порівняно з попереднім роком, при тому, що приріст цікавих орендарями якісних бізнес-центрів залишається на колишньому рівні — приблизно 400 тис. кв. м. Це, зазначають консультанти, призведе до збільшення на ринку вільних офісних площ — приблизно на 15% за підсумками цього року. У Санкт-Петербурзі в 2013 році частка вакантних площ також збільшилася на 11,5 % порівняно з торішнім показником, що підтверджує факт стагнації попиту, додають в Colliers International.

Обсуждение закрыто.