У покупців інтернет-магазинів і супермаркетів зайвих грошей вже немає


Російські споживачі, як і раніше, готові вивертати кишені перед новорічними святами, але суми їх покупок у грудні не зросли порівняно з минулим роком, а в деяких сегментах, наприклад в одязі, навіть зменшилися. Поганий знак для бізнесу: в інтернет-магазинах середній чек з урахуванням інфляції вийшов менше або на рівні новорічних показників 2012 року.

Дані процесингової компанії Uniteller за середнім чеком покупок в онлайн-магазинах і торгових терміналах показують традиційний для грудня стрибок у сумі порівняно із звичайними місяцями року (див. інфографіку), пише РБК Дейлі. Як і в інших країнах, росіяни перебувають у кругообігу передноворічних витрат, купуючи подарунки друзям і близьким. У порівнянні з листопадом минулого року в грудні 2013-го зростання середнього чека в сегменті продажу ювелірних виробів додав 109%. Більше, ніж у листопаді, споживачі витратили на одяг (+35%), побутову техніку і електроніку (+27%).

«Грудень довгі роки ще буде показувати ривок у витратах споживачів», — говорить генеральний директор INFOLine Іван Федяков. Це менталітет і особливість споживання, причому не тільки в Росії. Як відзначає експерт, передумов до того, щоб це поведінка змінилася, немає. Правда, наші покупці дещо відрізняються від інших європейців. Це виразно помітно на прикладі подарунків дітям. У Росії, за даними на Федякова, більше подарунків, приурочених до дат, а, приміром, у Німеччині їх частіше купують за досягнення у навчанні та в інших випадках.

Незважаючи на те що грудневий середній чек все так само вище, ніж у звичайні місяці року, якщо провести порівняння сум з тими ж періодами роком раніше, видно уповільнення і навіть стагнація роздрібного ринку. Вже з середини 2012 року аналітики INFOLine спостерігали стійку тенденцію до уповільнення темпів зростання роздрібного товарообігу, що в першу чергу було пов'язано з уповільненням темпів зростання доходів населення.

Виходячи з даних Uniteller, у 2012 році середній чек на одяг в онлайн-магазинах в грудні склав 9190 рублів, а в 2013 році — 9224 руб. Ювелірних прикрас у 2012 році купували в середньому на 11 666 руб., а в минулому — на 12 825 руб. Якщо зробити поправку на інфляцію (в останніх числах грудня 2013 року Росстат попередньо оцінив інфляцію за минулий рік у 6,5%), виходить, що споживачі в різних сегментах торгівлі купили стільки ж товарів чи навіть менше, ніж у 2012 році.

За словами Івана Федякова, тенденції в онлайн-ритейлі й традиційній торгівлі в цілому схожі. Але в інтернет-торговців зазвичай середній чек вище. Споживачі не роблять в Мережі замовлення на 200-300 руб., і покупки їх більш обмірковані. Крім того, в інтернет-рітейлерів є технології мотивувати споживача витратити більше (віртуальна корзина, як правило, містить товар і рекомендації, ніж його доповнити).

За відгуками традиційних рітейлерів, споживачі так само добре витрачалися перед Новим роком, але і вони фіксують тривожні тенденції. Тиждень тому найбільший російський рітейлер «Магніт» заявив, що споживча активність домогосподарств знижується. За даними неаудованої звітності торговельної мережі, її продажу в 2013 році зросли на 29,22%, до 579,53 млрд руб., але в грудні темпи виручки сповільнилися. Порівняно з груднем 2012 року продажі виросли на 22,88%, до 63,624 млрд руб. «Ми відзначаємо явний тренд на переорієнтацію покупців у бік товарів у більш низькому ціновому сегменті», — йдеться в повідомленні «Магніту».

2014 рік стане непростим для галузі. Як прогнозує INFOLine, вперше після кризи 2008—2010 років динаміка продажів буде негативною. Крім того, за оцінками експертів, 2 трлн руб. споживачам у 2014 році доведеться витратити на покупки, а на обслуговування раніше взятих кредитів. «Споживче кредитування перетворюється драйвер зростання в гальмо розвитку рітейлу в Росії», — говорить г-н Федяков.

Обсуждение закрыто.